Wizyta z Wrocławia w Löbau.
Miasta Wrocław i Löbau poszukują możliwości nawiązania lepszej współpracy w ramach swojego modernistycznego dziedzictwa architektonicznego. W tym celu odwiedzono niedawno budowle autorstwa Hansa Scharouna w Löbau oraz przeprowadzono ożywioną dyskusję na temat możliwej współpracy transgranicznej.
Z Wrocławia przybyli do Löbau Iwona Krzysztoń - Koordynator sekcji ds. Rewitalizacji Miasta Wrocław oraz architekt Piotr Seredyński. Wspólnie z Albrechtem Gubsch - Nadburmistrzem Miasta Löbau, Anną Gumbert z Magistratu Miasta Löbau i Julią Bojaryn z Fundacji Dom Schminke, Goście z Polski odwiedzili Dom Schminke, zaprojektowany w roku 1933 przez Hansa Scharouna, oraz odwiedzili fabrykę makaronu Anker-Teigwarenfabrik. Architekt Hans Scharoun pracował również nad fabryką Fritza Schminke i w późnych latach trzydziestych zaprojektował jej modernizację.
Hans Scharoun jako tematyczny punkt wyjściowy.
Miasto Wrocław dysponowało od XIX wieku niezwykle nowoczesnym ośrodkiem kształcenia architektów i artystów: Państwową Akademią Sztuki i Rzemiosła Artystycznego (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu). Tam w latach 1925 - 1932 wykładał również architekt Hans Scharoun, który do dnia dzisiejszego uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli „architektury organicznej”. Brał on również udział w Wystawie Werkbundu „Mieszkanie i miejsce pracy” (WUWA) w ówczesnej dzielnicy Wrocławia: Grüneiche (obecnie Dąbie, Wrocław), gdzie zbudował Dom dla osób samotnych (dom nr 31), który dziś funkcjonuje jako ośrodek szkoleniowy i hotel. Tam też poznali go Fritz i Charlotte Schminke, którzy zlecili mu później budowę swojego domu w Löbau. Chcemy w przyszłości rozszerzyć współpracę w ramach edukacji o architekturze pomiędzy Wrocławiem a Löbau. Twórczość Hansa Scharouna stanowi tu niezwykły tematyczny punkt wyjściowy. Miasto Löbau planuje ponowną wizytę we Wrocławiu w marcu 2023 roku.
Wykorzystanie potencjału trójstyku państw.
Pod względem geograficznym Dom Schminke umiejscowiony jest w środku trójstyku pomiędzy Niemcami, Polską i Czechami. Jako muzeum architektury już dziś stawia na transgraniczną współpracę. Goście z Czech i Polski mogą poznać Dom Schminke z przewodnikiem audio i przewodnikiem multimedialnym oraz w ramach grupowego zwiedzania z przewodnikiem w języku czeskim i polskim. Od roku 2023 strona internetowa oraz media drukowane dostępne będą nie tylko w języku niemieckim i angielskim, ale również czeskim i polskim. Więcej informacji na temat Domu Schminke znaleźć można w zestawieniu prasowym.
Kontakt
Fundacja Dom Schminke
Kirschallee 1b
02708 Löbau
0049-3585-862133