Na Dużym Stawie należącym do Zakładu Karnego w Zarębie 17 maja odbyły się XV Dolnośląskie Mistrzostwa Służby Więziennej w Wędkarstwie Spławikowym. Zaproszenia skierowano do wszystkich jednostek penitencjarnych okręgu wrocławskiego. Zespoły rywalizowały w kategorii drużynowej o Puchar Dyrektor Okręgowego Służby Więziennej we Wrocławiu płk mgr Ryszarda Godyli, w kategorii indywidualnej o puchar Dyrektora Zakładu Karnego w Zarębie. Z drużynami na turniej przybyli kierownicy i przedstawiciele jednostek organizacyjnych więziennictwa biorących udział w mistrzostwach. Gośćmi honorowymi mistrzostw byli Starosta Lubański - Walery Czarnecki i Z-ca Burmistrza Miasta Lubań - Mariusz Tomiczek.
Do udziału w mistrzostwach ostatecznie przystąpiły drużyny reprezentujące areszty śledcze i zakłady karne podległe Dyrektorowi Okręgowemu SW we Wrocławiu: Aresztu Śledczego w Dzierżoniwe, Jeleniej Górze, Lubaniu, Świdnicy i Wrocławiu oraz Zakładu Karnego w Głogowie, Kłodzku, Oleśnicy, Wołowie, Nr 1 i Nr 2 we Wrocławiu. W szranki rywalizacji stanęli zawodnicy reprezentujący Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej we Wrocławiu i Zakładu Karnego ze Straży pod Ralskiem z Czech oraz dwie drużyny gospodarzy turnieju drużyna funkcjonariuszy i emerytowanych funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Zarębie.
Losowanie stanowisk, po nim uroczyste otwarcie zawodów i zawodnicy zajęli stanowiska. Przez blisko godzinę zawodnicy przygotowywali swój sprzęt. Po sygnale sędziego głównego zawodów Jerzego Madeja zawodnicy przystąpili do łowienia. Pogoda sprzyjała jak zawsze poczynaniom zawodników, a łowisko okazało się dla wielu z nich szczęśliwe. W miarę upływającego czasu w siatkach pojawiały się liczne płotki, leszcze, liny, jazie i klenie. Po trzech godzinach zakończono zmagania i do pracy przystąpili sędziowie skrupulatnie mierząc i ważąc zawodnicze trofea.
Ostateczne wyniki w kategorii drużynowej przedstawiają się następująco:
1/Zakładu Karnego w Wołowie - 3702
2/Zakładu Karnego w Zarębie - 3092
3/Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze - 1988
4/Zakładu Karnego w Oleśnicy - 1814
5/Zakładu Karnego w Kłodzku - 1768
6/Zakładu Karnego w Głogowie - 1641
7/Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej we Wrocławiu - 1623
8/Zakładu Karnego Nr 2 we Wrocławiu - 1268
9/Emerytowani funkcjonariusze Zakładu Karnego w Zarębie -1042
10/Zakładu Karnego Nr 1 we Wrocławiu - 641
11/Zakładu Karnego w Straży pod Ralskiem z Czech - 462
12/Aresztu Śledczego w Lubaniu - 458
13/Aresztu Śledczego we Wrocławiu - 263
14/Aresztu Śledczego w Dzierżoniowie - 168
15/Aresztu Śledczego w Świdnicy - 109
Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a trzy pierwsze drużyny otrzymały pamiątkowe puchary pozostałe okolicznościowe statuetki ufundowane przez Dyrektora Okręgowego płk Ryszarda Godylę.
W kategorii indywidualnej liderem przez całe zawody był Krzysztof Grzelakowski, który skutecznie odpierał ataki konkurentów.
Kolejna trójka uzyskała zbliżone wyniki i do końca zawodów kolejność była otwarta, a oto klasyfikacja najlepszych:
1/Krzysztof Grzelakowski z Zakładu Karnego w Wołowie - 1921
2/Mariusz Radyk z Zakładu Karnego w Zarębie - 1494
3/Piotr Wróblewski z Zakładu Karnego w Wołowie - 1442
4/Wiesław Zwiefka z Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej we Wrocławiu - 1441
5/Sławomir Baran z Zakładu Karnego w Oleśnicy - 1001
Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez przewodniczącego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa okręgu wrocławskiego.
Ponadto nagrodzeni zostali zwycięzcy kategorii najmniejsza i największa ryba. Tę najmniejsza (szczupak około 3 cm) zagarnęła z wody Agata Kukuryk - reprezentująca barwy gospodarzy Zakładu Karnego w Zarębie. Największym okazem był tu blisko 40 cm kleń, którego złowił Krzysztof Rurkowski - zawodnik Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze. Oboje otrzymali pamiątkowe dyplomy i puchary ufundowane przez Starostę Lubańskiego Walerego Czarneckiego.
Z drużynami na turniej przybyli kierownicy i przedstawiciele jednostek organizacyjnych więziennictwa biorących udział w mistrzostwach.
Dolnośląskie Mistrzostwa w wędkarstwie skupiają od lat wyselekcjonowaną grupę miłośników, a jednocześnie zapaleńców, którzy każdą wolną chwilę spędzają nad wodą, odreagowując w ten sposób z kijem w ręce nad wodą trudy służby. Dla nich była to okazja do spotkania się przedstawicieli jednostek penitencjarnych naszego regionu, to integracja środowiska dolnośląskich więzienników, którzy mieli okazję spotkać się w gościnnej Zarębie.
RL.
fot.ŁCR/RL