Każdy z nas ma moralny obowiązek reagowania
Pogarszające się z dnia na dzień warunki pogodowe oraz chłodne noce sprawiają, że przystanki autobusowe, pustostany, altany, klatki schodowe i piwnice stają się schronieniem dla osób dotkniętych zjawiskiem bezdomności, którzy po zakończeniu sezonu letniego zaczynają walkę o swoje przetrwanie. Dla osób pozbawionych domów, jesienno-zimowe warunki stanowią bowiem poważne zagrożenie. To powszechne i przykre zjawisko społeczne nie ominęło również miasta Lubania, na terenie którego strażnicy miejscy prowadzą kontrole miejsc, gdzie mogą przebywać takie osoby.
Straż Miejska w Lubaniu przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lubaniu niesie pomoc osobom bezdomnym przez cały rok. Wzajemna wymiana informacji ma tutaj bardzo istotne znaczenie. Tylko w okresie od 1 września br. lubańscy strażnicy miejscy przeprowadzili 51 kontroli takich miejsc, w rezultacie czego za pośrednictwem MOPS w Lubaniu wykonano 4 przewozy osób bezdomnych do Leśnej, gdzie w Schronisku dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta mogły one znaleźć pomoc i schronienie. Odnotowano również 1 przypadek, kiedy niezbędne było wezwanie pogotowia ratunkowego na miejsce przebywania osoby bezdomnej.
W okresie minionego roku Straż Miejska przeprowadziła niemalże 200 podobnych działań mających na celu przeciwdziałanie opisywanemu zjawisku.
Nie jest łatwym zadaniem przekonanie takich osób, aby nie zwlekać z podjęciem właściwej, nierzadko ratującej życie decyzji i skorzystać z możliwości oferowanej pomocy. Powody odmów są różne, choć w większości przypadków barierą nie do pokonania jest ich rezygnacja ze spożywania alkoholu. Odnotowuje się również przypadki, kiedy osoba bezdomna, której udzielono pomocy - po kilkudniowym pobycie w schronisku ostatecznie wraca na przysłowiową parkową ławkę, gdzie upija się alkoholem do nieprzytomności.
Temat powszechny i trudny, dlatego Straż Miejska w Lubaniu apeluje do mieszkańców, aby nie pozostawali obojętni na los ludzi bezdomnych. W momencie ujawnienia przypadku przebywania takiej osoby w warunkach zagrażających jej życiu i zdrowiu, każdy z nas ma moralny obowiązek zareagować i powiadomić Straż Miejską (75 64 64 442 lub 604 758 333) lub Policję (112).
Red./Fot./SMLuban